![](http://www.gr-gemeinde.de/wp-content/uploads/2019/12/22228255_1992349704376651_6156805691825399453_n-150x150.png)
O Σύλλογος «Έλληνες Επιστήμονες Βερολίνου και Βρανδεμβούργου (κ.Σ.)» ιδρύθηκε το έτος 2000 από την ένωση δύο ελληνικών συλλόγων επιστημόνων του Βερολίνου που είχαν αμφότεροι μία υπερεικοσαετή ιστορία. Σκοπός του Συλλόγου είναι η προαγωγή της παιδείας, των επιστημών, της μουσικής, της λογοτεχνίας και των τεχνών με κοινό παρονομαστή την Ελλάδα. Βασικός μας μέλημα είναι η προσέγγιση Ελλήνων και Γερμανών και η εστίαση σε θέματα που αφορούν τα δρώμενα σε Ελλάδα και Γερμανία καθώς και σε θέματα αμοιβαίου ενδιαφέροντος.
Σύλλογος «Έλληνες Επιστήμονες Βερολίνου και Βρανδεμβούργου (κ.Σ.)»
Mittelstraße 33
12167 Berlin